PgAdmin to graficzne narzędzie służące do administrowania bazami danych w PostgreSQL. Oferuje w miarę intuicyjny interfejs, który umożliwia pracę z bazami danych bez konieczności używania złożonych poleceń SQL. PgAdmin jest dostępny na wielu systemach operacyjnych, takich jak Windows, macOS i Linux, co czyni go popularnym narzędziem wśród administratorów i programistów baz danych.
Do czego służy pgAdmin?
Przede wszystkim pgAdmin pozwala na zarządzanie bazami danych, przesyłanie zapytań SQL do naszego serwera, tworzenie kopii zapasowych i przywracanie bazy danych, monitorowanie wydajności bazy danych, zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami, wizualizację struktury danych.
Instalacja pgAdmin na Windows
Pobierz instalator pgAdmin.
Przejdź na stronę: https://www.pgadmin.org/download/pgadmin-4-windows/ bo naszym OSem jest Windows i wybierz odpowiednią wersję pgAdmina (w chwili tworzenia wpisu aktualną wersją jest pgAdmin 4 v8.12).
Po kliknięciu w link przejdziesz do strony konkretnej wersji. Teraz wybierz plik instalatora: pgadmin4-8.12-x64.exe (pamiętaj że nasz plik tak się nazywa bo aktualnie taką wersję wybraliśmy, ale nazwa pliku w zależności od wersji może się różnić).
Rozpocznie się proces pobierania pliku instalacyjnego.
Zainstaluj pgAdmina.
Po pobraniu pliku przejdź do lokalizacji do której ściągnął się plik i uruchom instalator (najlepiej jako administrator).
Po uruchomieniu instalatora zobaczysz okno powitalne. Aby kontynuowac kliknij w Next.
Zaakceptuj warunki licencji, a następnie kliknij Next.
Wybierz lokalizację instalacji lub pozostaw domyślną ścieżkę, a następnie kliknij Next.
Ustaw pod jaką nazwą chcesz wyświetlać link do pgAdmina w Menu Start (możesz również nie tworzyć pozycji w menu start). W celu kontynuacji kliknij w Next.
Potwierdź chęć rozpoczęcie procesu instalacji. Kliknij w Install.
Uruchomiłeś proces instalacji. Postę procesu możesz śledzić na pasku postępu.
Zakończ proces klikając w Finish.
Pierwsze uruchomienie pgAdmina.
Wyszukaj pgAdmina w Menu Start.
Po chwili zobaczysz ekran główny aplikacji.
W drzewku (menu) po lewej stronie kliknij w opcję Servers w celu połączenia się z konkretną instancją postgreSQL-a.
Zostaniesz poproszony o podanie hasła dla superusera (jest to hasło które ustalałeś przy instalacji serwera PostgreSQL-a).
Po wprowadzeniu poprawnego hasła zostaniesz połączony z wybraną instancją serwera PostgreSQL.
Sprawdź połączenie z serwerem.
W menu po lewej stronie (drzewko) ustaw się na bazie danych postgres i kliknij w ikonę Query Tool.
W oknie Query wpisz polecenie: SELECT NOW(). W celu uruchomienia skryptu kliknij w ikonę Execute script. Po uruchomieniu skryptu w oknie Data Output otrzymasz efekt naszego zapytania, które miało za zadania odpytac serwer o aktualną datę i czas.
Teraz wiemy, że wszystkie zainstalowane komponenty: serwer PostgreSQL i pgAdmin, działaja poprawnie.