[Linux] Jak rozszerzyć ekran Linuxa CentOS na cały ekran w VirtualBox?

  • Post author:
  • Post category:Linux

Aby rozszerzyć ekran systemu Linux CentOS w VirtualBox na cały ekran, należy zainstalować dodatki Guest Additions i skonfigurować system.

Poniżej kilka kroki dzięki którym osiągniesz zamierzony cel:

Zaktualizuj system CentOS

Najpierw upewnij się, że system jest zaktualizowany. Wpisz poniższe polecenie w terminalu.

   sudo yum update -y

No dobrze ale gdzie to się wpisuje?

Na pulpicie CentOS poszukaj ikony terminala. Zazwyczaj jest ona oznaczona jako „Terminal” i ma wygląd czarnego prostokąta lub ekranu. Jeśli nie ma jej na pulpicie, kliknij w menu aplikacji (może to być przycisk z logo CentOS lub napisem „Applications” w lewym górnym rogu) i wybierz „Terminal” z listy dostępnych aplikacji. Zawsze możesz kliknąć przycisk „Podgląd” znajdujący się w lewym górnym rogu, który przełączy Cię pomiędzy widokami i wtedy próbuj znaleźć ikonę terminala.

Wiesz już jak znaleźć terminal ale co oznacza to polecenie?

Polecenie sudo yum update -y jest używane w systemach Linux, takich jak CentOS, do aktualizacji oprogramowania i pakietów. Oto, co oznaczają poszczególne elementy tego polecenia:

sudo

sudo (skrót od superuser do) to polecenie w systemach operacyjnych Unix/Linux, które pozwala użytkownikowi na uruchamianie innych poleceń z uprawnieniami administratora, czyli super użytkownika (ang. superuser). Super użytkownik, znany też jako root, ma pełne uprawnienia w systemie, co oznacza, że może wykonywać operacje, które są niedostępne dla zwykłych użytkowników, takie jak instalowanie oprogramowania, zmiana konfiguracji systemu, zarządzanie użytkownikami itp.

yum

Jest to menedżer pakietów używany w dystrybucjach Linuksa takich jak CentOS, RHEL (Red Hat Enterprise Linux) i Fedora. Yum zarządza pakietami, czyli oprogramowaniem zainstalowanym na systemie, umożliwiając ich instalowanie, aktualizowanie i usuwanie.

update

To jest podpolecenie dla yum, które informuje go, aby zaktualizował wszystkie zainstalowane pakiety do najnowszych dostępnych wersji. Jeśli jakieś pakiety mają dostępne aktualizacje, zostaną one pobrane i zainstalowane.

-y

Ta opcja automatycznie zatwierdza instalację aktualizacji bez pytania użytkownika o potwierdzenie. yum normalnie pyta, czy chcesz zainstalować aktualizacje, ale dodając -y, zgadzasz się na to z góry.

Podsumowując, sudo yum update -y oznacza: zaktualizuj wszystkie pakiety systemu do najnowszych wersji przy użyciu menedżera pakietów yum, wykonując to z uprawnieniami administratora, i automatycznie zatwierdź wszystkie pytania o zgodę na aktualizację.

No to do dzieła!

Doinstaluj wymagane pakiety

Potrzebujesz pakiety do kompilacji, abyś móc zainstalować dodatki Guest Additions. Wpisz w terminalu kolejne polecenie.

   sudo yum install -y kernel-devel kernel-headers gcc make perl

No to rozbijmy także to polecenie. Jest ono używane do instalacji kilku pakietów potrzebnych do kompilacji i instalacji oprogramowania, w tym dodatków VirtualBox Guest Additions w systemie CentOS. Oto, co oznaczają poszczególne elementy tego polecenia:

sudo i yum już znamy. Zajmijmy się pozostałymi elementami polecenia.

install

Podpolecenie yum, które służy do instalowania nowych pakietów w systemie.

-y

Parametr -y automatycznie zatwierdza instalację pakietów bez pytania o potwierdzenie.

kernel-devel

Pakiet zawierający nagłówki jądra i pliki niezbędne do kompilowania modułów jądra. Jest to ważne, gdy instalujesz oprogramowanie, które musi być zintegrowane z jądrem systemu, np. sterowniki.

kernel-headers

Pakiet zawierający pliki nagłówkowe potrzebne do kompilacji programów, które działają na poziomie jądra systemu. Zawiera pliki definiujące struktury i funkcje jądra.

gcc

Główna wersja GNU Compiler Collection (kompilator GCC), która jest niezbędna do kompilowania kodu źródłowego C i C++. W wielu przypadkach jest niezbędny do kompilacji oprogramowania na Linuksie.

make

Narzędzie automatyzujące proces kompilacji oprogramowania. make odczytuje plik o nazwie Makefile, który zawiera instrukcje dotyczące kompilacji i linkowania kodu.

perl

Język programowania i jego interpreter, który jest często używany w skryptach instalacyjnych, dlatego jego obecność może być konieczna podczas instalacji oprogramowania.

Podsumowując, sudo yum install -y kernel-devel kernel-headers gcc make perl oznacza:
Zainstaluj pakiety kernel-devel, kernel-headers, gcc, make oraz perl przy użyciu menedżera pakietów yum z uprawnieniami administratora, automatycznie zatwierdzając instalację. Te pakiety są wymagane do kompilacji i instalacji oprogramowania na systemie Linux.

Upewnij się, że wersja zainstalowanego jądra i nagłówków jądra są zgodne. Możesz to sprawdzić za pomocą polecenia.

   uname -r
   rpm -q kernel-devel

Te dwa polecenia służą do uzyskiwania informacji na temat wersji jądra systemu Linux oraz zainstalowanych pakietów związanych z jądrem.

uname

Jest to polecenie, które wyświetla informacje o systemie operacyjnym, na którym jest uruchomione.

-r

To opcja, która instruuje uname, aby wyświetlił dokładną wersję jądra systemu operacyjnego.

rpm

Jest to menedżer pakietów używany w systemach bazujących na Red Hat (jak CentOS, Fedora) do instalacji, deinstalacji i zarządzania pakietami oprogramowania.

-q

Oznacza query, czyli zapytanie. Ta opcja instruuje rpm, aby wyszukał i wyświetlił informacje na temat zainstalowanego pakietu.

kernel-devel

Nazwa pakietu, o który pytasz. Jest to pakiet zawierający pliki niezbędne do kompilacji modułów jądra, takie jak nagłówki jądra.

Dlaczego te polecenia są używane razem?

W kontekście instalacji dodatków VirtualBox Guest Additions te polecenia są przydatne, aby upewnić się, że wersja jądra (uname -r) i wersja zainstalowanego pakietu kernel-devel (rpm -q kernel-devel) są zgodne. Jest to ważne, ponieważ niezgodność wersji może prowadzić do problemów z kompilacją modułów jądra.

Jeśli wersje się różnią, uruchom ponownie system:

   sudo reboot

Zamontuj obraz dodatków Guest Additions

W menu VirtualBox wybierzUrządzenia (Devices) -> Zamontuj obraz płyty z dodatkami gościa.

Zainstaluj dodatki Guest Additions

Teraz przyszedł czas na „zamontowanie” i uruchomienie Guest Additions. Aby to zrobić, wykonaj następujące polecenia.

   sudo mkdir /media/cdrom
   sudo mount /dev/cdrom /media/cdrom

Te dwa polecenia są używane razem, aby zamontować obraz płyty CD (lub wirtualny dysk CD/DVD) w systemie Linux. Są one szczególnie przydatne, gdy chcesz uzyskać dostęp do zawartości płyty CD lub obrazu ISO, na przykład w przypadku instalacji dodatków VirtualBox Guest Additions. Oto szczegółowe wyjaśnienie:

sudo mkdir /media/cdrom

sudo

Uruchamia polecenie z uprawnieniami administratora (root), co jest wymagane do tworzenia katalogów w systemowych ścieżkach.

mkdir

Polecenie do tworzenia nowego katalogu (folderu).

/media/cdrom

Ścieżka, gdzie tworzysz nowy katalog. media to standardowa lokalizacja w Linuksie, gdzie montuje się nośniki, takie jak płyty CD/DVD, pamięci USB itp. cdrom to nazwa katalogu, który tworzysz.

sudo mount /dev/cdrom /media/cdrom

sudo

Uruchamia polecenie z uprawnieniami administratora, co jest konieczne do montowania urządzeń w systemie.

mount

Polecenie służące do montowania systemów plików (takich jak napędy dyskowe, obrazy ISO, itd.) na danym punkcie montowania.

/dev/cdrom

Urządzenie, które chcesz zamontować. W Linuksie /dev/cdrom odnosi się do napędu CD/DVD.

/media/cdrom

Punkt montowania, czyli miejsce w systemie plików, gdzie zostanie zamontowana zawartość napędu CD/DVD.

płycie CD/DVD.

Następnie uruchom instalator.

   sudo /media/cdrom/VBoxLinuxAdditions.run

Proces instalacji powinien zakończyć się bez błędów. Jeśli instalacja zakończy się sukcesem, uruchom ponownie system:

   sudo reboot

Skonfiguruj pełny ekran

Po ponownym uruchomieniu systemu, powinieneś móc ustawić pełny ekran. Aby to zrobić w VirtualBox kliknij View (Widok) -> Full-screen Mode (Tryb pełnoekranowy) lub naciśnij klawisze Host + F (domyślnie klawisz Host to Right Ctrl).

Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie, CentOS powinien teraz wyświetlać się na pełnym ekranie w VirtualBox.